Gabinet Chirurgiczno-Proktologiczny

dr n. med. Piotr Małek

Rzeszów, ul. Cegielniana 38
Rejestracja:
665 710 107

Schorzenia chirurgiczne

Choroby tarczycy

Leczenie operacyjne jest wskazane, gdy:

 • przeprowadzone badania wskazują na duże ryzyko istnienia w obrębie wola nowotworu złośliwego,
 • wole jest duże, uciska na sąsiadujące struktury szyi i powoduje objawy uciskowe, takie jak duszność czy problemy z połykaniem,
 • wole położone jest za mostkiem (tzw. wole zamostkowe).

Jaka część powiększonego gruczołu jest usuwana?

Najczęściej wykonywana jest tzw. subtotalna strumectomia, czyli usunięcie prawie całego gruczołu tarczowego. Pozostawiane są jedynie jego resztki – ich objętość nie przekracza 2 – 4 ml po stronie każdego płata.

Jeśli biopsja wykazała obecność guza pęcherzykowego bądź oksyfilnego i została podjęta decyzja o operacji – usuwa się na ogół cały płat tarczycy z guzem oraz większość drugiego płata.

Dawniej wykonywane były operacje, podczas których usuwana była jedynie część wola – odstąpiono od nich jednak, gdyż nie dawały one pożądanych rezultatów – po pewnym czasie dochodziło do nawrotu choroby.

 

Jak przebiega operacja?

Operacja usunięcia wola przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym (pacjent „śpi” podczas zabiegu). Pacjent układany jest na stole chirurgicznym na plecach, z głową odchyloną do tyłu. Chirurg wykonuje cięcie – ok. 2 cm powyżej górnego brzegu mostka, przechodząc przez tkanki szyi dochodzi do wola, stopniowo oddziela je od otaczających tkanek, po czym je usuwa.

 

Kamica pęcherzyka żółciowego

Co to jest pęcherzyk żółciowy?

 • Pęcherzyk żółciowy jest to narząd w kształcie gruszki leżący poniżej prawego płata wątroby.
 • Jego główną funkcją jest gromadzenie i zagęszczanie żółci produkowanej przez wątrobę. Żółć jest uwalniana z pęcherzyka po jedzeniu w trakcie procesu trawienia. Żółć przez wąskie przewody (drogi żółciowe) przedostaje się do jelita cienkiego.
 • Usunięcie pęcherzyka nie powoduje upośledzenia trawienia.

Co powoduje choroby pęcherzyka żółciowego?

 • Dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego są zwykle powodowane przez obecność złogów – kamieni zbudowanych z cholesterolu i kwasów żółciowych które powstają w pęcherzyku i drogach żółciowych.
 • Nie jest jasna przyczyna powstawania kamieni żółciowych
 • Nie jest znana metoda zapobiegania powstawaniu kamieni żółciowych.
 • Kamienie mogą blokować odpływ żółci z pęcherzyka żółciowego powodując obrzęk i ostry ból brzucha, wymioty, niestrawność, czasami gorączkę.
 • W sytuacji gdy kamienie blokują główne drogi żółciowe powstaje żółtaczka.

Jak diagnozowane i leczone są choroby pęcherzyka żółciowego?

Najczęściej używanym do wykrywania kamieni żółciowych jest USG (Ultrasonografia)

 • W niektórych bardziej skomplikowanych przypadkach wykonuje się dodatkowe badania obrazowe.
 • Kamieni żółciowych nie można wyleczyć dietą lub środkami farmakologicznymi. Mogą one przynieść krótkotrwałą poprawę ale długofalowo nie zapewniają wyleczenia.
 • Chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego jest jedyną skuteczną metodą leczenia kamicy pęcherzyka żółciowego i zapobiego rozwojowi chorób nowotworowych tego narządu.

Jakie są zalety laparoskopowej cholecystektomii?

 • Zamiast cięcia które normalnie ma długość 10-15cm zabieg laparoskopowy może być przeprowadzony przez małe cięcia 1-1,5cm .
 • Po operacji pacjent odczuwa jedynie niewielkie dolegliwości bólowe.
 • Pacjent zwykle znacznie szybciej powraca do normalnej aktywności życiowej.
 • W większości przypadków pacjent opuszcza szpital 1 dzień po zabiegu operacyjnym.

 

Przepuklina

Przepuklina (łac. hernia) to nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich części poza jamę ciała, w której normalnie się znajdują. Objawem przepukliny jest miękka, często chowająca się pod wpływem ucisku palcami, wypukłość w obrębie brzucha lub pachwiny.

Przepuklina to nie tylko defekt kosmetyczny. Przepuklina nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań. Uwięźnięcie może prowadzić do zaburzenia ukrwienia jelit, a w konsekwencji do ich martwicy. Najczęściej do uwięźnięcia jelit dochodzi podczas uporczywego kaszlu lub przewlekłych zaparć.

 

Przepuklina pachwinowa i udowa

Istnieją dwa rodzaje przepuklin umiejscawiające się w okolicy pachwiny: przepuklina pachwinowa i przepuklina udowa. Przepuklina pachwinowa częściej występuje u mężczyzn, natomiast przepuklina udowa u kobiet. 

 

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa stanowi jedynie 4% przepuklin pachwiny i występuje trzy razy częściej u kobiet (głównie starszych) niż u mężczyzn. Przepuklina udowa często nie powoduje bólu, nawet uwięźnięcie może przebiegać bezbólowo.

Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe uwypuklenie błony otrzewnej, najczęściej wraz z pętlami jelit, poza anatomiczne granice jamy brzusznej. "Zawartość" jamy brzusznej utrzymywana jest powłokami, na które składają się m. in. mięśnie brzucha, rozcięgna, więzadła. W jamie brzusznej panuje stale dodatnie ciśnienie, które wzrasta podczas kaszlu, śmiechu, przy parciu na stolec, oddawaniu moczu. Są to sytuacje, podczas których pracują mięśnie brzucha, tworząc tzw. tłocznię brzuszną. Doprowadza to do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Pod jego wpływem, w miejscach osłabienia ścian brzucha, dochodzi do przerwania powłok i utworzenia się przepukliny.

Komu zagraża przepuklina

Na przepuklinę najczęściej chorują osoby o dużej nadwadze, osoby wykonujące pracę wymagającą podnoszenia i dźwigania ciężarów, kobiety w ciąży, mężczyźni mający problem z oddawaniem moczu z powodu przerostu prostaty, osoby cierpiące na przewlekłe zaparcia lub przewlekłe choroby oskrzelowo-płucne. Przepukliny powstają także w bliznach pooperacyjnych, bliznowata tkanka jest mniej wytrzymała od zdrowej tkanki łącznej. Przepuklina częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.